Zdjęcia RTG w cyfrowej jakości

Nowoczesny aparat RTG będzie służył pacjentom w bytowskim szpitalu. Nowy sprzęt jest sprzężony z komputerem, do którego przesyła dane. To oznacza, że badanie będzie wykonane sprawniej i precyzyjniej. Obraz diagnostyczny będzie posiadał cyfrową jakość.

Wymiana dwudziestoletniego aparatu rentgenowskiego na nowy była konieczna. Dotychczas używany w szpitalu aparat RTG był urządzeniem starszej generacji. Wykonał setki tysięcy zdjęć statycznych. Jego dalsza eksploatacja była niemożliwa. Stary aparat zastąpił nowoczesny sprzęt, który spełnia wszystkie wymagane parametry techniczne i technologiczne. Nowy aparat rentgenowski już rozpoczął pracę w odnowionej pracowni. Będzie on służył zarówno pacjentom lecznicy, jak i osobom szukającym pomocy w Izbie Przyjęć, a także tym kierowanym "z zewnątrz". Wszystkie gabinety podstawowej opieki zdrowotnej działające w naszym powiecie zostały poinformowane o tym, że w bytowskim szpitalu znowu możliwe jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich.
- Nowy sprzęt zawsze cieszy, zwłaszcza gdy jest naprawdę potrzebny. Teraz nasz szpital został wyposażony w najlepszy i najnowocześniejszy aparat RTG - mówi Beata Ładyszkowska, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o. - To wszystko z myślą o naszych obecnych i przyszłych pacjentach.

Zalety aparatu RTG
Zakupiony aparat poprzez zastosowane w nim systemy, takie jak: system radiograficzny z cyfrową detekcją obrazu, system RTG wysokiej częstotliwości, stały stół radiograficzny, statyw do zdjęć odległościowych znajduje zastosowanie w badaniach klatki piersiowej, układu mięśniowo - szkieletowego, jamy brzusznej oraz w badaniach urologicznych.
Zastosowana sufitowa kolumna lampy RTG znacznie ułatwi wykonywanie badań pacjentom zarówno na łóżkach, jak i na wózkach transportowych. Aparat RTG posiada zaawansowany system obróbki zdjęć, dzięki któremu wstępna wizualizacja zdjęcia jest widoczna już po 5 sekundach, zaś ostateczna po 10 sekundach od wykonania prześwietlenia. Promienie rentgenowskie przechodzą przez prześwietlany fragment ciała, a obraz jest odczytywany za pomocą urządzeń laserowych i wprowadzony do pamięci komputera, a następnie wyświetlany jest na monitorze. Pacjent tak jak dotychczas otrzyma wynik badania na płycie CD lub innym nośniku.

Swobodny dostęp do pacjenta podczas badania
Konstrukcja aparatu zapewnia pełen dostęp do pacjenta podczas wykonywania zdjęć RTG. Mobilna lampa w połączeniu z detektorem bezprzewodowym umożliwia wykonanie zdjęcia w pracowni rentgenowskiej pacjentowi leżącemu na łóżku szpitalnym, dzięki czemu będzie można uniknąć ewentualnego bólu związanego z jego przenoszeniem. Badanie obejmie całego pacjenta i potrwa zaledwie chwilę.

Nowoczesny system zarządzania dokumentacja medyczną
- Za niespełna 2 miesiące, planujemy uruchomić w naszym szpitalu nowoczesny system teleinformatyczny, który swym zasięgiem obejmie zarządzanie, dokumentację medyczną i świadczenie usług on-line – wyjaśnia Beata Ładyszkowska, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o.
Tego typu rozwiązanie pozwoli zarówno rentgenologom jak i lekarzom oglądać zdjęcia pacjenta z dowolnego miejsca w szpitalu, a także ułatwi konsultację specjalistyczną przy stawianiu diagnozy lub w trakcie operacji. Ponadto specjalista będzie miał możliwość skonsultować się w sprawie leczenia pacjenta w innym szpitalu, posiadającym nowoczesny system teleinformatyczny.

***

Już wkrótce placówka zakupi nową aparaturę medyczną pozwalającą m.in. na leczenie cukrzycy, raka czy nadciśnienia, w ramach projektu pt. „Wyrównanie dostępu do usług zdrowotnych poprzez kompleksowość opieki nad pacjentem Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o. w ramach świadczeń stacjonarnych szpitalnych”, na który bytowski szpital uzyskał ponad 3,7 mln zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dodatkowo doposażony zostanie blok operacyjny, do użytku zostanie oddana winda a także zostaną zakupione sprzęty ułatwiające pracę lekarzom i pielęgniarkom.

Kontakt dla mediów: Ewa Czechowska, rzecznik Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.: +48 690999091