Dział Fizjoterapii

Dział Fizjoterapii Szpitala Powiatu Bytowskiego mieści się przy ulicy Lęborskiej 11, na pierwszym piętrze budynku Przychodni, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Szpitala.

Godziny otwarcia

Świadczenia w ramach poszczególnych pracowni Działu Fizjoterapii realizuje się zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00.

Rejestracja

Rejestracja na zabiegi ambulatoryjne oraz wizyty domowe, odbywa się, środy i piątki w godzinach 8:30 – 12:30, we wtorki i w czwartki w godzinach od 12:30 do 16:30.Na zabiegi rehabilitacyjne przyjmowani są pacjenci ze skierowaniem – zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, po wcześniejszej rejestracji.

Dział Fizjoterapii

W Dziale Fizjoterapii pracuje kompetentna i wysoko wykwalifikowana kadra składająca się z magistrów rehabilitacji i fizjoterapii, licencjatów oraz techników fizjoterapii. Do obowiązków Działu Fizjoterapii należy realizacja świadczeń z zakresu rehabilitacji ambulatoryjnej, obsługa rehabilitacyjna pacjentów oddziałów szpitalnych w tym oddziału : Wewnętrznego, Chirurgii, Dziecięcego i Intensywnej Terapii Szpitala Bytowskiego oraz rehabilitacja pacjentów w warunkach domowych. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem i nowoczesną, wysokiej jakości aparaturą, która umożliwia nam podejmowanie działań usprawniających pacjentów w celu zachowania, przywracania i poprawie ich stanu zdrowia. Dział Fizjoterapii to dziewięć gabinetów rehabilitacyjnych, w których są wykonywane zabiegi z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii. Kinezyterapia, obejmuje całość zagadnień związanych z leczeniem ruchem. Prawidłowo dobrane i prowadzone ćwiczenia rehabilitacyjne znacząco przyśpieszają proces leczenia i powrót do pełnej sprawności. Wpływają na uzyskanie maksymalnej poprawy utraconej funkcji, ułatwia wystąpienie procesów kompensacji, przeciwdziałają wtórnym zmianom w układzie krążenia i oddychania, które mogą być konsekwencją długotrwałego unieruchomienia. Kinezyterapia najczęściej stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu , zespołach bólowych i ograniczeniu ruchomości kręgosłupa i stawów, chorobach zwyrodnieniowych, chorobach reumatoidalnych, po zabiegach operacyjnych.

W ramach zabiegów kinezyterapii Działu Fizjoterapii wykorzystujemy między innymi:
  • ćwiczenia bierne, czynno-bierne, redresyjne,
  • relaksacja poizometryczna
  • ćwiczenia czynne
  • ćwiczenia wspomagane, samowspomagane
  • ćwiczenia izometryczne
  • ćwiczenia synergistyczne
  • ćwiczenia w odciążeniu
  • ćwiczenia z oporem
  • ćwiczenia oddechowe
  • ćwiczenia równoważne
  • pionizacja i nauka chodu
  • ćwiczenia czynności manualnych
  • ćwiczenia indywidualne

W pracy indywidualnej z pacjentem fizjoterapeuci wykorzystują elementy różnych metod kinezyterapeutycznych dostosowując je do potrzeb pacjenta. Kinezyterapia jest stosowana jako podstawowa forma usprawniania w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, ale najczęściej jest łączona z innymi formami leczenia, szczególnie z zabiegami fizykoterapeutycznymi.

Fizykoterapia

Fizykoterapia to forma leczenia wykorzystująca zjawiska fizyczne takie jak światło, pole magnetyczne, prąd elektryczny, fale akustyczne, niską i wysoką temperaturę by pobudzić procesy biochemiczne w tkankach w celu uzyskania efektów przeciwbólowych, zmniejszenia stanów zapalnych, przyśpieszenia procesów regeneracyjnych.

Nasza placówka oferuje szeroką różnorodność zabiegów fizykoterapeutycznych między innymi:

  • elektroterapię w formie zabiegów: galwanizacji, jonoforezy, elektrostymulacji, prądów interferencyjnych, diadynamicznych, Tens, Traberta, Kotza
  • światłolecznictwo : laseroterapia punktowa i skanerowa, sollux, bioptron
  • krioterapię miejscową
  • pole magnetyczne niskiej i wysokiej częstotliwości
  • ultradźwięki i fonoforezę
  • masaż : klasyczny częściowy, limfatyczny ręczny i limfatyczny mechaniczny kończyn górnych i dolnych
  • kąpiel kwasowęglową suchą kończyn dolnych

Obecnie Dział Fizjoterapii bytowskiego Szpitala dysponuje dodatkowymi najnowszymi aparatami do elektroterapii za pomocą prądu galwanicznego, jonoforezy, prądów diadynamicznych, interferencyjnych, Tens, Trauberta i Kotza oraz do elektrostymulacji mięśni. - To urządzenia nowej generacji. Cechują się o wiele wyższą skutecznością niż dotychczas stosowane w naszej praktyce, a zastosowanie najnowszych rozwiązań gwarantuje również pacjentom zwiększone bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.

Ultradźwięki i lasery przeciw bólowi

Kolejnym sprzętem są aparaty do terapii ultradźwiękami – pracownia dysponuje czterema takimi urządzeniami. Leczenie ultradźwiękami znajduje w medycynie bardzo szerokie zastosowanie, głównie w dolegliwościach bólowych, w leczeniu stanów urazowych i skurczy mięśniowych.
Wymienione zostały też wszystkie aparaty do laseroterapii. Obecnie w pracowni wykonuje się zabiegi za pomocą czterech laserów statywowych nowej generacji, które wykorzystuje się do biostymulacji w oparciu o promieniowania z zakresu światła widzialnego i podczerwieni. Wykorzystuje się je do działania przeciwbólowego np.: w zespołach bólowych kręgosłupa, schorzeniach neurologicznych, po urazach narządu ruchu, po operacjach, w stanach wymagających pobudzenia gojenia ubytków tkankowych, w procesie regeneracyjnym w leczeniu zespołu Sudecka i innych stanów pourazowych, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w gośćcu tkanek miękkich oraz niektórych chorobach laryngologicznych.
Szczególną nowością są laser i aparat do magnetoterapii polem niskiej częstotliwości w wersji przenośnej, które będą wykorzystywane przez fizjoterapeutów w rehabilitacji domowej

Do ćwiczeń i masażu

Dział Fizjoterapii to również kinezyterapia, która tym razem zyskała nowoczesny uniwersalny przyrząd do ćwiczeń z oporem, w podwieszeniu typu Pragma. Dzięki niemu można kształtować i wpływać na układ mięśniowy. Wszystkie mięśnie mogą być indywidualnie i grupowo rozwijane w dowolny sposób. Urządzenie umożliwia indywidualne dopasowanie ćwiczeń do stanu i potrzeb pacjenta. Urządzenie to pozwala nie tylko naszym pacjentom skutecznie i komfortowo ćwiczyć ale stanowi również znaczne ułatwienie i odciążenie w pracy dla fizjoterapeutów

Galeria zdjęć