Szpital w Bytowie z różową wstążką

Marsz Różowej Wstążki - dziesiątki mieszkańców przeszły ulicami Bytowa. Marsz ma oswajać mieszkańców miasta z tematem raka piersi, ale również zachęcać do wykonania pierwszego kroku w kierunku badań profilaktycznych przez mieszkanki naszego miasta. Szpital w Bytowie aktywnie włącza się w profilaktykę walki z rakiem.

Ulice Bytowa były różowe za sprawą czwartego już Marszu Różowej Wstążki. W Marszu wzięło udział około stu osób. Wśród nich były kobiety, mężczyźni, ale i małe dzieci. Uczestnicy idąc przez miasto przypominali o badaniach piersi. Różowy korowód przeszedł z pod Placu Krofeya na Zamek Krzyżacki. Na pikniku oprócz zdobycia informacji na temat profilaktyki raka piersi, można było nauczyć się samobadania piersi a także skorzystać z rejestracji na badania profilaktyczne i zasięgnąć porady psychologa.

- Nasze stoisko odwiedziło kilkadziesiąt osób – mówi Lilianna Plotek, pielęgniarka Naczelna bytowskiego szpitala– warto pamiętać, że jedynym i najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie choroby jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, czy u ginekologa jest czasem najważniejszym działaniem profilaktycznym przed chorobą nowotworową.

Bytowski szpital, będąc jednym z organizatorów marszu aktywnie włącza się w walce z rakiem. W szkołach ruszyła kolejna edycja Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV). Jego realizacją zajmuje się Szpital w Bytowie. Dzięki niemu młode dziewczęta w wieku 12 lat mogą za darmo zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV. To wirus najczęściej odpowiedzialny za wywołanie raka szyjki macicy. Z tegorocznego programu szczepień profilaktycznych będzie mogło skorzystać kilkaset dziewcząt z całego regionu.