Szpital w Bytowie na podium na Pomorzu i w pierwszej 50. w Polsce

Sukces bytowskiego szpitala - placówka zajęła 48 miejsce w Rankingu Szpitali Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia ,,Bezpieczny Szpital”, a 2 w województwie pomorskim wśród jednostek I poziomu zabezpieczenia zdrowotnego sieci szpitali.

W jubileuszowej 15 edycji rankingu przygotowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia bytowski szpital znalazł się aż o 57 pozycji wyżej w porównaniu do roku poprzedniego. Ranking organizowany jest przez Centrum Monitorowania Jakości w ochronie zdrowia, które jest jednostką Ministerstwa Zdrowia, udziela szpitalom akredytacji, ocenia ich działanie i promuje podnoszenie jakości leczenia w szpitalach
- Miejsce w pierwszej pięćdziesiątce na ponad 200 ocenionych szpitali to wynik ciężkiej pracy całego zespołu, którego członkowie nie tylko są dobrymi pracownikami, ale, co niezwykle ważne w zespole pogłębiają współpracę pomiędzy sobą, szukają rozwiązań, wspierają się - mówi Beata Ładyszkowska, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego. - To ogromny powód do dumy, zwłaszcza że w ciągu roku przeskoczyliśmy aż 57 jednostki! To była długa droga - ze 195 miejsca zaledwie 4 lata temu. Dumą napawa też drugie miejsce na Pomorzu wśród szpitali w naszej kategorii - jednostek I poziomu zabezpieczenia zdrowotnego sieci szpitali i fakt, że jesteśmy czwartym najlepszym szpitalem na Pomorzu!

Przypomnijmy, że szpital w Bytowie w zestawieniu brał udział już w 2007 roku, wtedy zajął odlegle 188 miejsce. W roku 2014 r. było jeszcze gorzej - 195 miejsce. Potem zaczął się okres wspinania: w 2015 r. w rankingu było to miejsce 114, w 2016 roku wśród 226 jednostek uczestniczących w rankingu, bytowski szpital zajął 113 miejsce, a rok 2017 przyniósł już 105 lokatę.

Szpital z nowoczesnym sprzętem i świetnym zespołem
Do tegorocznej edycji rankingu zgłosiło się 207 szpitali z całej Polski. Za sukcesem bytowskiego szpitala w prestiżowym rankingu niewątpliwie stoi fakt, że poczynił w tym roku szereg inwestycji, które znacznie podniosły jakość udzielanych świadczeń. Zakupiono nową aparaturę medyczną pozwalającą m.in. na leczenie cukrzycy, raka czy nadciśnienia, są to m.in.: aparat do znieczuleń, kardiomonitory, respiratory, USG, nowe szafki, łóżka szpitalne elektryczne, kolumna laparoskopowa z torem wizyjnym, videogastroskopy, videokolonoskopy, a także pozostałe sprzęty ułatwiające pracę lekarzom i pielęgniarkom.

Doposażony został także blok operacyjny, ale też oddział chirurgiczny i wewnętrzny przybyła winda. Nowe aparaty i urządzenia czynią badania i leczenie mniej dolegliwymi, pozwalają na lepszą diagnostykę, znacznie podnoszą jakość pobytu i leczenia pacjentów.
Bytowski szpital na ten cel uzyskał ponad 3,7 mln zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
- Nasza wysoka pozycja w tegorocznym rankingu pokazuje, że wysoka jakość leczenia dostępna jest także w małych powiatowych ośrodkach takich jak nasz. – mówi Beata Ładyszkowska, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego.
Cały czas swe kwalifikacje podnosi zespół szpitala, oferując leczenie niedostępne jeszcze kilka lat temu, np. leczenie problemów nietrzymania moczu u kobiet. Zabiegi te przeprowadzane są przy użyciu specjalnej taśmy unoszącej i trwale podtrzymującej cewkę moczową. Przy szpitalu działa fundacja, która m.in. zaprojektowała Park Aktywnego Seniora z myślą o starszych mieszkańcach i pacjentach naszego regionu. Siłownia pod chmurką dla osób starszych i niepełnosprawnych, to pierwsze tego rodzaju miejsce w tej części regionu pomorskiego. Na terenie parku znajdują się urządzenia skonstruowane w taki sposób, aby mogły z nich korzystać również osoby wspomagane tradycyjną rehabilitacją. Sprzęt jest bezpieczny i przystosowany do potrzeb osób starszych niepełnosprawnych. Park Aktywnego Seniora oferuje wiele atrakcji, np. ścieżki z poręczami, schodami i pochylnią, ścieżki z poręczami i drabiną, koła do ćwiczeń typu „tai chi”, zestaw podwójnych i pojedynczych do ćwiczeń typu „ławka”, zestaw podwójny typu „twister”, poprzeczki do ćwiczeń z uchwytami i siedzeniem, poprzeczki do ćwiczeń z uchwytami, zestaw ćwiczeniowy typu „balans”.